5/5 - (1 vote)

Fotowoltaika to technologia, która do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje promieniowanie słoneczne. Nic więc dziwnego, że do wydajnego, efektywnego działania instalacji fotowoltaicznej bardzo istotny jest odpowiedni dostęp słońca. Gdzie zatem najlepiej zainstalować panele fotowoltaiczne, aby system działał w najbardziej efektywny sposób?

Miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej – co ma znaczenie?

Panele fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne, które opiera się na przechwytywaniu promieni słonecznych przez ogniwa fotowoltaiczne. To dzięki niemu powstaje prąd stały, który w następnej kolejności trafia do inwertera, gdzie zamieniany jest w prąd zmienny o odpowiednich do zasilania urządzeń elektrycznych parametrach. Ze względu na korzystanie z promieni słonecznych instalacja fotowoltaiczna powinna być zamontowana w odpowiednim miejscu. Ma to kluczowe znaczenie dla jej wydajności, a tym samym rentowności inwestycji w fotowoltaikę.

Wybierając miejsce na montaż instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na czynniki takie jak:

Nasłonecznienie – idealnym miejscem na montaż instalacji fotowoltaicznej jest miejsce dobrze nasłonecznione przez większość dnia, bez cienia rzucanego z drzew, budynków czy innych obiektów. Wszelkiego rodzaju cień rzucany na panele fotowoltaiczne będzie powodował obniżenie wydajności instalacji.

Położenie względem stron świata – najlepszym kierunkiem, w jakim powinna być ustawiona instalacja fotowoltaiczna, jest południe. Alternatywą jest kierunek południowo-wschodni lub południowo-zachodni. Zupełnie nieopłacalne jest skierowanie paneli w stronę północną.

Kąt nachylenia kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych powinien być dostosowany do szerokości geograficznej miejsca montażu w celu maksymalnego wykorzystania energii słonecznej. W Polsce optymalny kąt nachylenia wynosi około 30-45 stopni.

Na dachu czy na gruncie?

Instalacja fotowoltaiczna może zostać umiejscowiona zarówno na dachu budynku, jak i na specjalnej konstrukcji ustawionej na gruncie. Wybierając miejsce montażu koniecznie należy uwzględnić czynniki związane z nasłonecznieniem, jednak nie tylko. Bardzo ważne jest upewnienie się, czy konstrukcja dachu będzie dość wytrzymała, aby utrzymać ciężar systemu, a także czy będzie na niej wystarczająco miejsca, aby zainstalować panele fotowoltaiczne o mocy dopasowanej do zapotrzebowania. Ważny jest także dostęp do instalacji fotowoltaicznej. Miejsce montażu powinno być łatwo dostępne dla pracowników zajmujących się konserwacją i serwisowaniem paneli. Po uwzględnieniu powyższych czynników może okazać się, że grunt będzie lepszym miejscem do postawienia konstrukcji z panelami fotowoltaicznymi niż dach.

Podsumowanie

Najlepsze miejsce na montaż instalacji fotowoltaicznej to miejsce dobrze nasłonecznione, z minimalnym cieniem, o odpowiednim kącie nachylenia i wytrzymałej konstrukcji, zapewniające łatwy dostęp w celach konserwacji. Przed podjęciem decyzji o wyborze lokalizacji warto skonsultować się z profesjonalistami z Nexenergy –  https://nexenergy.pl/, którzy pomogą dokonać optymalnego wyboru miejsca montażu oraz przeprowadzą go w profesjonalny sposób.