4/5 - (3 votes)

Od roku 2025 zmianie ulegną przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, co wynika z opublikowanego 17 czerwca 2024 r. przez Ministerstwo Finansów projektu zmian ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nowe regulacje wprowadzają modyfikacje w definicjach i zasadach opodatkowania. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są najważniejsze zmiany, które dotkną podatników.

Definicja budowli wpisana do ustawy

Trybunał Konstytucyjny w wydanym wyroku z dnia 4 lipca 2023 r. (sygnatura SK 14/21) orzekł, że dotychczas obowiązująca definicja budowli znajdująca się w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niekonstytucyjna. Dał jednocześnie ustawodawcy czas w istocie do końca 2024 r. na uchwalenie nowej, samodzielnej definicji budowli, ponieważ do tej pory ustawa odwoływała się do przepisów z prawa budowlanego. Jest to pierwsza ze zmian, jaka została wprowadzona w projekcie zaproponowanym przez Ministerstwo Finansów. I jeśli ogólny kierunek – stworzenia własnej podatkowej definicji budowli jest słuszny, to jednak sposób w jaki został zrealizowany w projekcie jest skrajnie profiskalny, tj. niekorzystny dla podatników. Podatek od nieruchomości 2025 należny od przedsiębiorców będzie zatem znacznie wyższy niż dotychczas.

Podatek od nieruchomości – jakie zmiany czekają podatników od 2025?

Oprócz zdefiniowania terminu „budowla” od przyszłego roku wchodzą nowe przepisy – podatek od nieruchomości 2025 zostanie zmieniony w następujący sposób:

– Garaże wielostanowiskowe zlokalizowane w budynkach mieszkalnych zostaną uznane za część mieszkalną. Będą one zatem opodatkowane stawką podatku taką samą, jak budynki mieszkalne. Do niedawna właściciele wyodrębnionych garaży płacili wyższy podatek niż właściciele garażów będących częścią wspólną, ponieważ była wobec nich stosowana stawka podatku jak dla tzw. pozostałych budynków.

– Podatnicy posiadający kolejowe terminale towarowe nie będą mogli już korzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej w zakresie gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład terminala towarowego.

– Instytucje badawcze również utracą część swoich przywilejów. Zostaną one pozbawione możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku od nieruchomości lub ich części, które nie są przeznaczone na realizowanie działalności podstawowej, a zatem na potrzeby prowadzonych badań i kształcenia.

– Zmiany dotkną także właścicieli lotnisk, ponieważ od 2025 roku zwolnieniu z podatku od nieruchomości nie będą podlegały grunty na terenie lotnisk użyteczności publicznej, które nie są zajęte przez budynki i budowle.

Pomoc w zakresie rozliczania podatku od nieruchomości

Nowe regulacje dotyczące podatku od nieruchomości w 2025 roku wprowadzają istotne zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na budżety właścicieli nieruchomości. Mnogość modyfikacji przepisów może spowodować spory chaos wśród podatników. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego doradztwa w zakresie rozliczania podatku od nieruchomości, skontaktuj się z ekspertami w tym zakresie – skorzystaj z usług firmy Thedy & Partners – https://pon2025.pl/.