Wild Terra

Wild Terra – przetrwaj lub zgiń w dzikim świecie

W ostatnim czasie mamy do czynienia z prawdziwym boomem na różnego rodzaju produkcje survivalowe, a zwłaszcza te, które umożliwiają prowadzenie wieloosobowej rozgrywki dodającej tego typu grom szczególnego smaczku. Niedawno w ramach wczesnego dostępu na platformie Steam pojawiła się kolejna pozycja utrzymana w tej konwencji pod tytułem Wild Terra. Gra, przynajmniej na razie, dostępna jest w wersji alpha.

Podobnie jak w innych survivalowych produkcjach, również tutaj zadbać będziemy musieli przede wszystkim o zbudowanie schronienia – zarówno samodzielnie bądź we współpracy z innymi graczami – oraz zapewnienie naszej postaci pożywienia i wszelkiego niezbędnego wyposażenia. Wild Terra to otwarty świat pełen różnego niebezpieczeństw, ale także interesujących lokacji i surowców, które z kolei niezbędne są do wytwarzania różnego rodzaju sprzętu. Przyjrzyjmy się jednak produkcji nieco bliżej.

Pod względem oprawy graficznej, Wild Terra wypada się naprawdę dobrze – tekstury są dopracowane w najmniejszych szczegółach a utrzymana w górze kamera sprawia, że świat prezentuje się bardzo zachęcająco i tworzy nieco tajemniczą, mroczną atmosferę, w którą aż chce się zagłębić. Świetnie została zrealizowana także praca świateł i efekty cząsteczkowe. Wszelkie elementy świata gry, jak postacie graczy, przyroda czy wznoszone konstrukcje są bardzo przyjemne dla oka.

Gorzej jest jednak z dźwiękiem i muzyką – a właściwie największym problemem jest to, że praktycznie nie występuje. Dźwięki natomiast są powtarzalne, szczątkowe i odtwarzane tak cicho, że ledwo je słychać nawet przy najwyższym poziomie głośności. Muzyka natomiast obejmuje raptem kilka zapętlanych utworów – nie nudzą się, co prawda, ani nie są zbyt irytujące, nawet przy dłuższym posiedzeniu, ale można by pod tym względem zdecydowanie oczekiwać czegoś więcej.

Jeśli chodzi o gameplay, to prezentuje się dosyć przeciętnie, ale biorąc pod uwagę wczesne stadium rozwoju produkcji, to należy mu oddać, że ma potencjał, który, jeśli zostanie odpowiednio poprowadzony przez twórców, może stworzyć naprawdę interesujący kawałek elektronicznej rozgrywki. Na plus z pewnością należy zaliczyć bogactwo surowców i sprzętów, które możemy z nich wytworzyć – na „drugą nóżkę”, problemem jest jednak interfejs menu wytwarzania przedmiotów, a zwłaszcza jego toporność utrudniająca nawigację. Zwłaszcza przy dużej liczbie przedmiotów, jakie możemy wytworzyć, znalezienie tego, którego akurat w danej chwili potrzebujemy może zająć trochę czasu z powodu braku czegoś w rodzaju wyszukiwarki; również tworzenie poszczególnych części składowych dla jednego większego przedsięwzięcia kuleje pod tym względem, gdyż gra w żaden sposób nie instruuje nas czy wytworzone przedmioty możemy wykorzystać do innych, bardziej zaawansowanych konstrukcji. Są to jednak drobne utrudnienia, które z pewnością szybko zostaną rozwiązane przez twórców.

Nieco poważniej wygląda sprawa zbierania wspomnianych surowców – zabiera to nieporównywalnie więcej czasu niż w innych grach tego rodzaju, głównie ze względu na to, że aby przenosić wydobyte przedmioty musimy znaleźć dla nich miejsce w ekwipunku i jeśli chcemy robić to jakkolwiek sprawnie, należy uprzednio wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, którego wytworzenie z kolei zajmuje równie wiele czasu – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że będziemy większość z wydobytych przedmiotów zanieść do naszej bazy. Również długi czas wydobywania poszczególnych surowców sprawia, że staje się to przedsięwzięcie niesamowicie monotonne i na tę chwilę nie ma możliwości przyśpieszenia tego procesu przez korzystanie, przykładowo, z narzędzi lepszej jakości.

Podsumowując, Wild Terra to pozycja, którą z pewnością warto śledzić, zwłaszcza jeśli jesteśmy fanami wieloosobowych gier survivalowych. Produkcja wciąż znajduje się w fazie alpha, a co za tym idzie może mieć kilka irytujących wad, jak choćby te wspomniane wyżej. Na plus jednak wychodzi grze bardzo bogaty content, choć na dobrą sprawę brakuje czegoś, co mogłoby zaangażować w większym stopniu samych graczy do interakcji ze światem gry.

Zagraj teraz!

Dodaj komentarz