Zanim oddzwonisz, żeby sprawdzić, kto dzwonił

Telefon komórkowy towarzyszy dzisiaj niemal każdemu w wieku od ok. 10 lat do bardzo zaawansowanego. Używając ich, na pierwszym miejscu wszyscy starają się dostrzegać ich zalety. Nad wadami mało kto się zastanawia bez powodu.

To telefon komórkowy ma wady?

Wraz z nastaniem ery telefonów komórkowych, częściej zdarzają się tzw. niechciane telefony – o przede wszystkim call center i proponowanie produktów i usług przez różne firmy. Bywa to uciążliwe, zwłaszcza jeśli zdarzają się one często, wcześnie rano lub wieczorem.

Jak firmy budują bazy telefonów abonentów?

Sposobów jest kilka. Najczęściej dostają numery abonentów sieci – niektórzy zgadzają się za to w zamian za niewielki rabat na abonament. Drugi sposób to zatrudnianie osób, posiadających już własne bazy klientów. I wreszcie spisywanie numerów z platform ogłoszeniowych, gdzie ogłoszeniodawcy sami udostępniają na forum publicznym swoje numery. Jeśli zapytać pracownika call center, skąd firma ma numer abonenta, ten zazwyczaj odpowie wymijająco.

Jak sprawdzić, kto dzwonił?

Pewna grupa ludzi z góry zakłada, że nie będzie odbierać telefonów z nieznanych numerów. Czasem jednak chcą sprawdzić, kto dzwonił, bo np. oczekują telefonu od potencjalnego pracodawcy, czy osoby, której dopiero co swój numer. Żeby nie oddzwaniać na próżno celem upewnienia się, kto chciał z abonentem rozmawiać, można skorzystać ze stron typu https://infonumer.pl To tutaj użytkownicy dzielą się najzupełniej dobrowolnie swoimi doświadczeniami dotyczącymi telefonów z nieznanych numerów. Dzięki temu każdy nowy zainteresowany, może sprawdzić, czy konkretny numer nie należy do call center banku, ubezpieczalni, czy jakiejś mniejszej firmy, chcącej prezentować telefonicznie swoją ofertę, zapraszać na różne, pozornie darmowe spotkania lub szukajacych dłużników, nękając telefonami członków jego rodziny albo nawet kolejnego właściciela numeru należącego kiedyś do osoby dotkniętej długami.

Dzięki Internetowi i współpracy abonentów można więc sprawdzić, kto dzwonił nie musząc oddzwaniać na nieznany numer.

Dlaczego nie zawsze opłaca się oddzwaniać?

Niestety, telefony komórkowe stały się też łupem dla oszustów chcących zarobić na prostym oddzwanianiu przez abonentów na nieznane numery. Dlatego trzeba wystrzegać się oddzwaniania przede wszystkim na numery zagraniczne, jeśli abonent nie zna jego właściciela. Najprościej trzymać się zasady: jeśli to coś ważnego, to zadzwonią jeszcze raz. Jeśli dojdzie do odebrania takiego telefonu, a po drugiej stornie zapadnie głucha cisza, najlepiej jak najszybciej się rozłączyć.

Dodaj komentarz