Xbox One X vs Xbox One

Na listopad zapowiedziana została premiera nowej odsłony konsoli Xbox One. Zaoferować ma ona zwiększoną wydajność względem poprzednich wersji – postanowiliśmy sprawdzić, jak duża będzie to zmiana.

Od pierwszych zapowiedzi Microsoft podkreśla, że Xbox One X ma zagwarantować niespotykaną dotąd moc obliczeniowej, dzięki której będziemy w stanie zagrać w nowe gry nie tylko w natywnej rozdzielczości 4K, ale również przy zachowaniu stabilnej ilości 60 klatek na sekundę.

Porównanie modeli

Potwierdzeniem tego mają być kolejne filmy prezentujące to, jak nowa konsola radzi sobie z obsługą najbardziej wymagających produkcji, a także specyfikacja techniczna wskazująca na znaczący postęp względem poprzednich wersji konsoli.

Xbox One X:

 • Procesor: 8 rdzeni – 2.3 GHz
 • Jednostka graficzna: 40 jednostek obliczeniowych – 1172 MHz
 • Dysk twardy: 1 TB
 • Pamięć: 12 GB GDDR5
 • Przepustowość pamięci: 326 GB/s
 • Napęd: Blu-ray 4K UHD

Xbox one:

 • Procesor: 8 rdzeni – 1.75 GHz
 • Jednostka graficzna: 12 jednostek obliczeniowych – 853 MHz lub 914 MHz (Xbox One S)
 • Dysk twardy: 500 GB – 2 TB
 • Pamięć: 8 GB DDR3 + 32 MB ESRAM
 • Przepustowość pamięci: 68 GB/s DDR3 i ESRAM 204 GB lub 219 GB/s (Xbox One S)
 • Napęd: Blu-ray lub Blu-ray 4K UHD (Xbox One S)

Jak widać, różnice są spore, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnią wersję konsoli, czyli Xbox One S. Na uwagę zasługuje przede wszystkim „podrasowana” jednostka graficzna, która zapewnia nie tylko zdecydowanie większą częstotliwość taktowania, ale również (a może przede wszystkim) wykorzystanie 40 jednostek obliczeniowych.

Również pamięć i procesor prezentują się znacznie lepiej. Xbox One X będzie sprzedawany z 2,5-calowym dyskiem twardym o pojemności 1 TB, jednak ogólna przestrzeń będzie mogła być rozszerzana.

Przedstawione wyżej parametry techniczne to jednak nie tylko suche dane. Przekładają się one bowiem na rzeczywiste możliwości, które, zgodnie z zapowiedziami, mają być bardzo szerokie. Jeszcze raz wspomnieć należy o obsłudze natywnej rozdzielczości 4K. Jakiś czas temu w sieci pojawiła się lista gier, które będą mogły zostać uruchomione w tym trybie. Liczy ona ponad 30 tytułów, spośród których wymienić należy między innymi takie produkcje jak For Honor, Assassin’s Creed Origins, Titanfall 2 czy Anthem.

Co więcej, większość tych gier będzie obsługiwana w 60 klatkach na sekundę, co oczywiście przełoży się na doznania podczas rozgrywki. Z tą samą stabilnością ma być obsługiwane również strumieniowanie i nagrywanie klipów.

Nie sposób więc wyjść z wrażenia, że Xbox One X przygotowywany jest przede wszystkim dla posiadaczy nowoczesnych telewizorów, obsługujących rozdzielczość 4K. To właśnie ci gracze będą w stanie poznać cały potencjał nowej konsoli.

Gry

Jak zapowiadają twórcy, nowe gry będą pojawiały się na wszystkie konsole Xbox One. Nie będziemy mieć więc do czynienia z produkcjami przeznaczonymi wyłącznie na wersję X. Z jednej strony jest to dobra wiadomość, ponieważ środowisko graczy skupionych wokół sprzętu Microsoftu nie będzie dzielone, z drugiej jednak oznacza ona, że na razie nie ma co liczyć na gry, które oferowałyby coś zupełnie nowego, niespotykanego do tej pory na starszych konsolach.

Microsoft sam sobie zakłada więc ograniczenia. Podobnie jak w przypadku PS4 Pro, także tu możemy mówić wyłącznie o pewnym usprawnieniu dostępnej generacji. Na prawdziwa rewolucję przyjdzie nam jeszcze poczekać. Nie ma co się temu jednak dziwić – obecny rozwój technologiczny nie pozwala jeszcze na wcielenie w życie rewolucji sprzętowej. Od premiery konsoli Xbox One minęły 4 lata – jest to chyba zbyt krótki czas na otwarcie zupełnie nowego rozdziału.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o cenie nowego urządzenia. Xbox One X w Polsce ma kosztować około 2000 złotych. Jak na usprawnienie obecnej generacji jest to dość dużo, dlatego na zakup One X zdecydują się głównie gracze, którzy nie posiadają jeszcze konsoli Microsoftu.

Dodaj komentarz