Nie tylko outsourcing. Sprawdź, jak zarządzać flotą pojazdów w firmie, optymalizując koszty

Im większa Twoja firma, z tym większej ilości samochodów zapewne korzystasz. Dotyczy to nie tylko firm transportowych, logistycznych czy korporacji taksówkarskich. Samochody służbowe przedstawicieli handlowych, te przewożące towary do Twoich klientów… można długo wymieniać. Warto je mieć pod pełną kontrolą. Najlepiej osobiście.

Wiele firm – zwłaszcza tych, które dysponują taborem np. kilkuset pojazdów – decyduje się na powierzenie działań związanych z CFM (z ang. car fleet management) firmie zewnętrznej. Nie jest to złe rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że może kosztować dość sporo. Z drugiej strony, jeszcze większym kosztem będzie brak kontroli nad autami firmowymi. Ale jest sposób na to, by jednocześnie trzymać rękę na pulsie i perfekcyjnie zarządzać pojazdami bez outsourcingu. Jakie? Nowoczesny system zarządzania flotą.

Czym jest system zarządzania flotą?

Mówiąc najprościej: to zorganizowany system, do którego „podpięte” są wszystkie auta działające w Twojej firmie. Co należy rozumieć pod „podpięciem”?

Po pierwsze – wszystkie podstawowe dane techniczne każdego auta. Począwszy od marki, modelu, rocznika i numeru rejestracyjnego (oraz innych danych z dowodu rejestracyjnego), przez harmonogram kolejnych przeglądów technicznych, terminy i zakres polis ubezpieczeniowych i tym podobne informacje.

Po drugie – te aktualizowane na bieżąco. Dotyczyć mogą zarówno aktualnej pozycji pojazdu, jak i zużycia paliwa, obsługującego auto kierowcy, zaplanowanej trasy i wielu innych.

Ważne jest to, że informacje te są w takim systemie perfekcyjnie zorganizowane – tak, byś w każdej chwili miał do nich dostęp.

Zbieraj dane – poprawiaj jakość

Informacje z systemu mogą być tak szczegółowe lub tak ogólne, jakich potrzebujesz. Chcesz poznać statystyki dotyczące stanu floty – na przykład łączne zużycie paliwa, terminy przedłużenia polis ubezpieczeniowych czy przeglądu technicznego? Możesz to zrobić. Masz również możliwość uzyskania znacznie bardziej szczegółowych danych – dotyczących wybranego pojazdu czy wybranego kierowcy.

Najlepsze systemy – takie jak np. ten oferowany przez Happy Miles, są dostępne nie tylko z poziomu komputera, ale również za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Do informacji dostęp może mieć więc większe grono pracowników. A to nie koniec. Bo najlepsze aplikacje wspierają również ekologiczną jazdę, motywując do optymalnego prowadzenia pojazdów (przez pozytywną rywalizację) również kierowców (źródło: http://happymiles.pl)

Co zyskasz, inwestując w aplikację do zarządzania flotą pojazdów?

Przede wszystkim – zoptymalizujesz koszty. I to nie tylko te związane z zarządzaniem pojazdami. Oszczędności czekają na Ciebie jeśli – na podstawie uzyskanych danych – dopracujesz trasy przemierzane przez pojazdy, a także będziesz imał pod kontrolą np. terminy kolejnych przeglądów. Regularne serwisowanie aut to przecież gwarancja ich dłuższego cyklu życia i niższych kosztów ewentualnych napraw.

Co równie ważne – wyeliminujesz wszelkie nieprawidłowości w pracy kierowców. Kiedy będziesz trzymać rękę na pulsie, wychwycisz zdarzające się przecież nierzadko kradzieże paliwa czy wykorzystanie aut służbowych poza ustalonym z firmą zakresem.

Jak widać, nowoczesne technologie znacznie ułatwiają profesjonalne zarządzanie flotą. Zainwestuj w nie i przekonaj się o korzyściach na własne oczy.

Dodaj komentarz