Czy warto inwestować w nowy komputer, aby pograć w MMORPG?

Pierwszym MMORPG o globalnym zasięgu był Meridian 59. Pewnie w 1996 roku mało kto spodziewał się, że tego typu gry będą cieszyć się tak dużą popularnością. Warto tylko wspomnieć, że World of Warcraft (gra, która na dobre rozsławiła ten gatunek) miał w 2011 roku aż 11 milionów subskrypcji!

Jest kilka przyczyn dla których ludzie decydują się na MMORPG. Świadomość, że za naszymi przeciwnikami stoi nie sztuczna inteligencja, a zwykły człowiek, możliwość rozwoju swojego bohatera, ciekawa fabuła itp.

Jednak wielu graczy wybiera MMORPG dlatego, że gry w tym gatunku nie są zbyt wymagające pod kątem sprzętowym. Tyczy się to zwłaszcza gier sprzed kilku lat, które co prawda nie zachwycają już grafiką, ale nadal posiadają wielu aktywnych użytkowników. Dla przykładu wspomniany przed moment WoW wyszedł w 2004 roku, a 10 lat później posiadał ciągle około 7 milionów aktywnych subskrypcji. Sam muszę przyznać, że tak np. zaczęła się moja przygoda z Guild Wars: Factions, która swego czasu była jedną z niewielu gier, które byłem wstanie uruchomić na moim laptopie, a która dodatkowo dawałaby przyjemność z grania, ale o tym innym razem.

W tym artykule chciałbym przedstawić Wam kilka starszych tytułów, w które warto zagrać, a z którymi poradzi sobie nawet kilkuletni komputer, a także kilka nowszych produkcji, które wymagają wydajnej karty graficznej oraz procesora, jednak są dużą przyjemniejsze dla oka.

Mało wymagające pod kątem sprzętu, ale bardzo popularne:

 • World of Warcraft – o tej grze chyba słyszał każdy. Grają w nią regularnie miliony ludzi na świecie. Jest to też najbardziej dochodowa gra w historii.
  Wymagania sprzętowe (rekomendowane): procesor Pentium III 800 MHz, 256 MB RAM, karta graficzna 32 MB.
  Data wydania: 2004
 • Lineage II – rozległy świat gry, efektowne bitwy z potworami i olbrzymami, rozwój postaci, to najważniejsze cechy charakterystyczne tej gry.
  Wymagania sprzętowe (rekomendowane): procesor Intel Core 2 Duo 2.8 GHz, 2 GB RAM (4 GB dla Vista/7), karta graficzna GeForce 7600 GT.
  Data wydania: 2004
 • Age of Conan: Hyborian Adventures – mimo swoich lat gra charakteryzuje się bardzo ładną grafiką. Możemy wcielić się w jedną z wielu klas postaci. Początek gry to tryb single player. Dopiero gdy rozwiniemy swe umiejętności możemy rozpocząć wirtualne zmagania.
  Wymagania sprzętowe (rekomendowane): procesor Intel Core 2 Duo 2.4 GHz, 2 GB RAM, karta graficzna GeForce 7900
  Data wydania: 2008
 • Aion: The Tower of Eternity – akcja rozgrywa się w fantastycznej krainie Atreia. Przyłączamy się do jednej z walczących ze sobą grup i bronimy swojego terytorium.
  Wymagania sprzętowe (rekomendowane): procesor Pentium 4, 2 GHz, 1 GB RAM, karta graficzna GeForce FX 5700
  Data wydania: 2008
 • Royal Vegas casino online Polskagry które wymagają jedynie aktualnej przeglądarki, niemak każdy komputer czy laptop spełnia minimalne wymagania gry.30

Wymagające sprzętowo z ładną grafiką:

 • Black Desert Online – rozległy, ponury świat, urozmaicony system walk, dużo PvP.
  Wymagania sprzętowe (rekomendowane): procesor Intel Core i5 650, 6 GB RAM, karta graficzna GeForce GTX 650 / Radeon HD 6770.
  Data wydania: 2014
 • Final Fantasy XIV: A Realm Reborn Heavensward – rozszerzenie do Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Dodatek z dalszym ciągiem fabuły, nową krainą (Ishgard), rasą (Au Ra), z podniesionym maksymalnym poziomem doświadczenia.
  Wymagania sprzętowe (rekomendowane): procesor Intel Core i5 2.66 GHz, 4 GB RAM, karta graficzna 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7950.
  Data wydania: 2015
 • Skyforge – sci-fi z elementami magi. W grze pojawia się wiele różnych ras, jednak my możemy zostać jedynie człowiekiem, ale nie takim zwykłym.
  Wymagania sprzętowe (rekomendowane): procesor Intel Core i5 4430, 4 GB RAM, karta graficzna GeForce GTX 275 / Radeon HD 4870.
  Data wydania: 2015
 • Devilian – bronimy swojego świata (Aelkeina) przed atakami upadłych bogów.
  Wymagania sprzętowe (rekomendowane): procesor dual-core 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta graficzna GeForce GTX 460 /ATI HD 6850.
  Data wydania: 2015

Podsumowanie

Niektóre gry MMORPG, które były wydane nawet 10 lat temu, nadal są bardzo popularne. Co ważne ich wymagania sprzętowe są bardzo niskie i nawet na bardzo słabym sprzęcie będziemy je wstanie uruchomić. A co jeżeli chcielibyśmy pograć w jakąś nową grę? Tutaj niestety musimy już trochę zainwestować, jednak czy będą to dla nas duże koszty?

Wydajność procesora Intel Core i5-4430

Ranking procesorów w Cinebench 11.5 – www.strefa-zakupowa.pl/…/procesor/

Wydajność karty graficznej GeForce GTX 660

Ranking kart graficznych w 3dmark 11 – www.strefa-zakupowa.pl/…/karta-graficzna/

Z prezentowanych wymagań wynika, że do nowych gier MMORPG potrzebujemy przynajmniej procesora Intel Core i5 4430 oraz kartę graficzną GeForce GTX 660, a to przy obecnych cenach wydatek rzędu 882,43 + 668,82 zł, czyli 1551,25 zł, a więc całkiem dużo, zwłaszcza, że trzeba do tego doliczyć pozostałe podzespoły. Dodajmy jeszcze, że wymieniona karta oraz procesor nie należą wcale do najwydajniejszych (karta 22 miejsce / procesor 33 miejsce). Dlatego jeżeli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z MMORPG, to zastanów się czy warto inwestować w nowy sprzęt, czy może lepiej swoją uwagę zwrócić na starsze produkcje, które mimo lat nadal są bardzo popularne.

Dodaj komentarz