Co wiesz o grach MMO? Poznaj najważniejsze fakty

Co oznacza tajemniczo brzmiący skrót MMORPG? Pod tą nazwą kryje się specjalny gatunek gier komputerowych: Massive Multiplayer Online Role-Playing Games. W ich przypadku możemy grać online z wieloma innymi graczami, którzy w tym samym czasie zalogowali się do gry. Po wirtualnych światach poruszamy się używając awatarów – reprezentujących naszą postać ikon, grafik czy zdjęć.

Niezwykła przygoda w wirtualnym świecie

Chociaż trudno w to uwierzyć, to pierwsza gra w stylu MMORPG pojawiła się już w 1978 roku. Oczywiście daleko jej było do współczesnych wersji – pierwsze gry tego rodzaju, przypominające te istniejące do dziś, zaczęły wchodzić na rynek na początku lat dziewięćdziesiątych. Początkowo, by zagrać w grę, konieczne było wykupienie specjalnego abonamentu. Wirtualne przygody tak bardzo przypadły do gustu użytkownikom, że w drugiej połowie lat 90. nastąpił ich dynamiczny rozwój. Pierwszą taką grą o zasięgu światowym był Meridian 59, a w tym samym roku Polacy pokochali grę Ultima Online. W gronie pierwszych znanych na całym świecie gier MMORPG znalazły się również koreańskie gry Lineage. Obecnie ten rodzaj rozrywki cieszy się niesłabnącą popularnością, co wiąże się też z faktem, że coraz więcej osób posiada niemal nieograniczony dostęp do internetu. Do klasyków gatunku możemy zaliczyć m.in. RuneScape, EverQuest, MapleStory czy słynny World of Warcraft.

Rodzaje gier MMO

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów gier MMO – największą część z nich stanowią gry komputerowe. Możemy jednak zdecydować się również na gry na konsole, a do zagrania w niektóre wersje wystarczy odpowiedni tablet lub smartfon. Różne są także sposoby pobierania opłat za granie. Niektóre gry dostępne są za darmo, inne wersje są całkowicie płatne. Możemy spotkać się z pobieraniem abonamentu za granie, ale też z mikrotransakcjami lub dopłatami za dodatki i rozszerzenia. Warto wiedzieć, że do wielu transakcji związanych z grami MMO będziemy potrzebowali karty płatniczej obsługującej płatności internetowe. Część gier opiera się na prostej grafice, inne z kolei zachwycają dopracowanymi detalami oraz zaawansowaną fabułą.

Gry MMO na urządzenia mobilne

Chociaż najczęściej gramy w gry MMO na komputerze, to warto zwrócić uwagę na coraz ciekawsze propozycje adresowane do posiadaczy urządzeń mobilnych. Aby móc grać, potrzebujemy tabletu lub smartfona, który będzie posiadał system Android lub iOS. Najczęściej w ten sposób możemy zagrać w różne produkcje free-to-play: są one bezpłatne, jednak wymagają zalogowania się. Zazwyczaj też podczas samej gry musimy wykupić różnego rodzaju przedmioty potrzebne do przejścia na kolejny poziom, czy też dokonujemy różnego rodzaju mikrotransakcji. Nie ulega wątpliwości, że gry na urządzenia mobilne to przyszłość gatunku – dlatego możemy liczyć na nowe, ciekawe propozycje w tym zakresie.

Gry MMORPG to wciągające wirtualne przygody, którymi zachwycają się zarówno mali, jak i dorośli gracze. Warto poznać podstawowe fakty dotyczące ich historii – i obserwować rozwój tego wyjątkowo popularnego gatunku.

Dodaj komentarz