Star Stable

Star Stable czyli sieciowa gra o koniach dla najmłodszych

Dzieci, jako najmłodsi odbiorcy gier komputerowych, od zawsze stanowiły specyficzny target dla twórców gier komputerowych. I podczas, gdy większość i tak sięgała po produkcje niekoniecznie do nich skierowane, i nie chodzi tu o ograniczenia wiekowe, co bardziej zainteresowanie innym rodzajem rozgrywki, niż ten prezentowany zazwyczaj w szeroko rozumianych grach dla dzieci, to obecnie można wyróżnić wiele gier skierowanych do najmłodszych, które starają się również zapewnić im trochę rozrywki.

Jedną z takich gier jest Star Stable – wieloosobowy sim przeznaczony dla najmłodszych, w którym wcielamy się w jeźdźca przemierzającego tajemniczą wyspę Jorvik i wykonujemy różnorakie zadania, a przy tym musimy dbać o naszego wiernego wierzchowca: zarówno w kwestii jego fizjologicznych potrzeb, jak też utrzymywania więzi z podopiecznym. Za wykonywanie różnorakich zadań gracz otrzymuje nagrody – do naszych obowiązków należeć będzie, między innymi, utrzymywanie konia w należytym stanie, branie udziału w wyścigach z innymi graczami, ale również inne zajęcia wymagające niekiedy współpracy z innymi graczami. Zawartość gry, przynajmniej pod tym względem, nie zawiera nic, co mogłoby być nieodpowiednie dla najmłodszych odbiorców.

Gra swoją mechaniką bardzo przypomina klasyczną produkcję MMORPG. Wykonujemy, jak wspomniano wyżej, różnorakie zadania i bierzemy udział w wyścigach za co otrzymujemy punkty doświadczenia, które następnie przekładają się na wyższy poziom doświadczenia jeźdźca oraz dostęp do nowych umiejętności pozwalających nam sprawniej poruszać się na naszym wiernym wierzchowcu. Za wykonywanie zadań i wygrywanie wyścigów otrzymujemy również pieniądze, które możemy następnie przeznaczyć na zakup rozmaitych kosmetycznych przedmiotów, jak na przykład nowe ubrania i akcesoria, zarówno dla postaci gracza, jak też konia.

Jedną z największych wad Star Stable jest brak możliwości śledzenia naszych postępów czy też wskaźnika samopoczucia naszego podopiecznego, co sprawia, że gracz musi kupować akcesoria i inne przedmioty na wyczucia – w żaden inny sposób nie da się sprawdzić, które rozwiązania byłby najlepsze czy użyteczne. Nie najlepiej wypada optymalizacja: gra potrafi się ścinać nawet na solidnym sprzęcie, choć tylko w określonych miejscach, a konkretniej zamkniętych przestrzeniach. Oprawa graficzna natomiast opiera się na kreskówkowym charakterze, co sprawia, że prawdopodobnie przypadnie dzieciom do gustu, zwłaszcza najmłodszym.

Podsumowując, Star Stable to przyjazna dzieciom gra wieloosobowa, która może okazać się bardzo interesująca szczególnie jeśli nasza pociecha interesuje się końmi. Warto jednak pamiętać, że z racji sieciowego charakteru produkcji powinniśmy, przynajmniej od czasu do czasu, zaglądać czy nasze dziecko nie kontaktuje się przypadkiem z osobami, z którymi nie powinno lub nie jest narażone na inne zagrożenia typowe dla internetowych społeczeństw. Sama ekipa gry jednak stale monitoruje interakcję pomiędzy graczami pod względem wszelakich zagrożeń.

Dodaj komentarz