Wspomnienie #2: Sensible World of Soccer

W pierwszym wspomnieniu skupiłem się na grze firmy Sensible – Cannon Fodder. Jednak to nie jedyny hit tej grupy. Cofnijmy się w przeszłość, by poznać protoplastę FIFY i PESa. Mówię tu oczywiście o słynnej grze Sensible World of Soccer (należącej do serii Sensible Soccer)., która w swoim czasie stała się niedoścignionym wzorem gier piłkarskich (niektórzy mówią, że jest takim do dzisiaj).

Muzyka z Sensible World of Soccer wystarczy, by ożyły wspomnienia:

 

Niepozornie wyglądająca grafika maskowała niesamowitą grywalność i różnorodne tryby gry. SWOS dawał naprawdę spore możliwości, takie jak poprowadzenie kariery menadżerskiej (można było też dostać ofertę pracy selekcjonera kadry narodowej) czy stworzenie własnej drużyny.

Gra do dzisiaj ma oddane community, które organizuje turnieje i tworzy modyfikacje gry. Więcej o tym można poczytać na największej polskiej stronie poświęconej Sensible World of Soccer.

Niegasnąca popularność zachęciła firmę Codemasters do nabycia licencji gry. Owocem tego była produkcja Sensible Soccer 2006, która niestety nie dorosła do pięt SWOSa. “Mistrzowie kodu” popełnili błąd wzorując swój produkt na o wiele słabszych kontynuacjach serii w 3d (mówię tu głównie o grze: Sensible Soccer 98) i z głośnego remake’u wyszła kaszana. Żeby nie zmarnować praw do tytułu Codemasters stworzyli rok później grę na X-Boxa 360 (początkowo miała powstać tez wersja na PC), która jest praktycznie wierną kopią klasycznego SWOSa.

Dodaj komentarz