Rozprawka nad optymalnym wyborem peryferiów dla gracza MMo i FPS

Witam serdecznie.

Większość graczy i użytkowników komputera męczy głowę nad optymalnym rozwiązaniem swoich problemów z peryferiami. Jeszcze parę miesięcy temu ten ból głowy i mi dolegał, a pozbyłem się go szukając optymalnych urządzeń przez okres paru dni pod kątem różnych priorytetów. Rzecz jasna, kupując komputer ogranicza nas budżet, ponieważ jego zakup nie wiąże się z wydaniem stu, trzystu czy pięciuset złotych – kwota zakupu to już dużo większy wydatek! I tym samym pozostaje nam znacznie mniejszy budżet na myszkę, klawiaturę i słuchawki. Dzisiaj się tym zajmę, a po przeczytaniu tego artykułu pewnie znajdziecie odpowiedzi na Wasze pytania. Zdaję sobie sprawę, że każdy może iść do sklepu i kupić słuchawki za 400zł, klawiaturę 350zł i myszkę kolejne 350zł – ale na pewno mało kto może sobie na to pozwolić!

 

Pierwszy wybór pada na klawiaturę, bo z pozoru znalezienie dobrej jest łatwe – nic bardziej mylnego! Zapalony erpegowiec, gracz MMO i FPS, musi posiadać dobrą klawiaturę, aby spełnić swoje oczekiwania w stosunku do swojej rozgrywki online. Klawiatura musi być ergonomiczna i wytrzymała, jej klawisze muszą mieć niski skok i łatwość dostępu do klawiszy – przede wszystkim wciąż utrzymujący się problem z klawiszem TAB, który palce zawsze „mylą” z dużą większym klawiszem Caps Lock. Ten klawisz potrafi wiele zepsuć podczas rozgrywki – w normalnych klawiaturach po prostu przeszkadza swą wielkością. Jako priorytet stawiałem powyższe warunki, jak i również cenę produktu – nie chciałem zapłacić więcej niż 125zł. I wbrew pozorom znalazłem prawie idealną klawiaturę w cenie 100zł – oczywiście wg moich standardów.

 
tab caps lock logitech g103
Logitech G103 odznacza się tym wszystkim na czym mi najbardziej zależało, i co opisałem powyżej. Użytkowanie tej klawiatury to prawdziwa przyjemność, szczególnie sprawa z TAB mnie satysfakcjonuje. Zajmuję się również pisaniem (przyp. red. „no chyba żartujesz!” hyhy 🙂 ) więc ergonomia klawiszy musi być stosunkowo wysoka. I tak jest! Do tego posiada 6 klawiszy, które można dowolnie sobie przypisać z poziomu opogramowania Logitech Gaming. I posiada bardzo pomocną funkcję – za pomocą jednego specjalnego klawisza umieszczonego w górnej części klawiatury możemy wyłączyć obsługę klawisza „Windows”, czyli Zero Minimalizowania Gry! Za taką cenę klawiatura rzeczywiście imponująca, a jej jakość jest nad wyraz zadowalająca 🙂 Dodam, że klawiatura dodatkowo posiada demontowalny plastykowy profil u dołu. Można się spytać – dlaczego nie ma podświetlenia? Tutaj odpowiem tak: nie ma dobrej klawiatury w cenie ok. 100zł z oświetleniem na tyle dobrym, by pomagało w ciemności i nie przeszkadzało podczas gry – i przestrzegam przed kupnem takiej klawiatury w takiej cenie! Ceny z przyjaznym dla gracza podświetleniem klawiszy zaczynają się od ok. 200zł. Jeżeli potrzebujecie konkretnej dorady w tej sprawie, zapraszam do dyskusji w komentarzach.

 
logitech g103 gaming klawiatura

 

 
Teraz przejdę do dźwięku, czyli zestawu słuchawkowego. Z kilkuletniego doświadczenia w sprawie słuchawek zdaję sobie sprawę z kilku bardzo ważnych faktów, którymi kieruję się przy ich zakupie. Muszą być lekkie, wygodne i wykazywać się dobrym dźwiękiem. Nad zakupem konkretnego modelu najmniej z tych 3 urządzeń sie zastanawiałem i najkrócej szukałem. Wbrew pozorom, pomimo dużego wyboru na rynku, dobrej jakości słuchawek w tej konkretnej cenie – do 200zł – nie ma. Oczywiście biorąc pod uwagę moje wysokie wymagania. Z ich wyborem właściwie pomógł mi jeden z internautów, za co bardzo dziękuję – i wcale nie żałuję, że się posłuchałem!
creative sb inferno słuchawki

 
Creative Sound Blaster Inferno to następca słuchawek Fatality. I właściwie wybór pozostaje pomiędzy tymi dwoma w tym konkretnym przedziale cenowym. Słuchawki są bardzo lekkie – 86 gramów – posiadają poduszkę uwrażliwającą na pałąku, aby wygodnie słuchawki leżały na głowie oraz dobrze wykonane muszle zapewniające łatwą cyrkulację powietrza wewnątrz i zapobieganiu poceniu się uszów. To był bardzo ważny czynnik, który przekonał mnie do ich zakupu. Można się kłócić, że materiał z którego są wykonane delikatne wyściółki muszli, przyciągają drobinki kurzu – ale od tego kupujemy nowe rzeczy, żeby o nie dbać, a inna rzecz – chyba w piasku i błocie nie gramy? Dźwięk wydobywający się ze słuchawek jest czysty i daje poczucie siły – jestem pewien, że przesiadając się ze słuchawek niskiej jakości, poczujecie się bardzo usatysfakcjonowani zakupem Inferno. Dodam, że słuchawki są w komplecie z mikrofonem, którego jakością byłem szczerze zdumiony. Słuchawki kosztowały 150zł – i nie żałuję ani jednej złotówki na nie wydanej. Bardzo zadowolający zakup. Zastanawiałem się nad minimalnie wyższym modelem HS-880, ale niestety budżet musiałbym powiększyć o kolejne 100zł, więc zrezygnowałem. Więc szczególnie polecam ten konkretny model.

 

 

Z wyborem myszki zawsze jest problem, niektórzy nie zastanawiają się i wybierają wcześniej sprawdzony firmowy model albo kupują z zasłyszenia lub reklamy internetowej, nie sprawdzając opinii o produkcie, dlatego zostawiłem ten wybór na koniec. Poza tym cena zadowalającej mnie myszki to ok. 250 zł. Nie napiszę co wybrałem, bo to bardzo subiektywne odczucia i wymagania, ale podam kilka modeli do wyboru, które jestem pewien, że spełnią Wasze oczekiwania i nadzieję na super produkt. Swoim końcowym wyborem kierowałem się przede wszystkim ergonomią i wygodą, bo to najwazniejsza część peryferyjna mojego komputera. Potem w sykurs szła cena i opinie graczy, i na samym końcu firma produktu. Myszka musi być bardzo wygodna, dobrze leżąca w dłoni, musi posiadać co najmniej 4-5 przycisków konfigurowalnych, możliwość zmiany wagi oraz ślizgaczy, oczywiście z ogonem tzn. – hmm… – myszka przewodowa.

 
mad catz rat 7 myszka
Do wyboru: Mad Catz R.A.T. 7 lub Logitech G502 Proteus – obydwie w cenie ok 300zł. Obydwie myszki godne siebie, i tak na prawdę tylko własne upodobania dają przekonanie dla konkretnego modelu.

 

 

logitech g502 proteus myszka

 

 

 

Osobiście uważam, że istnieje jeszcze mozliwość zakupu lekko zubożonych wersji tych myszek, nad którym wyborem również myślałem i szczerze polecam chwilę się zastanowić, bo te 70-80 zł nie chodzi drogą, a w przypadku Mad Catz R.A.T. 5 warto szczególnego przemyślenia, co do wersji 7. Logitech G402 Hyperion Fury w stosunku do G502 wypada dość blado – ale nie skreślam z listy tego produktu, bo jest bardzo dobry, pomimo, że reszta ma lekką przewagę!

 

Mam nadzieję, że zaspokoiłem ciekawość i spełniłem pokładane nadzieje na wybranie konkretnych modeli. Jeśli się tak nie stało, będę wielce zasmucony, zapraszając jednocześnie do dalszej konwersacji w komentarzach.

 

Dodaj komentarz