Różne sposoby zapłaty za granie w MMO

W dzisiejszych czasach, na rynku gier komputerowych można natknąć się na różne sposoby pobierania opłat za granie w MMO. Ma to związek z dużym popytem wśród graczy lubujących się w grach online, którzy chcieliby czerpać z ulubionych produkcji jeszcze więcej. Aby uzyskać rozmaite dodatki czy premie, zainteresowani muszą wydać pieniądze na specjalne kody oraz grać jeszcze więcej, niż zwykle. Istnieją gry, które wymagają regularnych płatności, nazywanych zwykle subskrypcjami miesięcznymi. Przybliża nas to do wizji, gdzie gracze wydają pieniądze, aby cieszyć się zabawą wyższej jakości. Poniżej znajdują się metody płatności, z których możemy skorzystać:

„Pudełko” + Subskrypcja
Pudełko i subskrypcja jest uważana za najpopularniejszą formę kupowania gier MMO. W rzeczywistości, przede wszystkim gry wysokiej jakości wciąż korzystają z tej platformy. Gracz musi płacić co miesiąc pewną sumę, aby kontynuować rozgrywkę po upłynięciu opłaconego czasu. Ponadto, twórcy gier opartych na tym modelu płatności muszą dołożyć starań, aby była naprawdę dobra, a co za tym idzie gracze przedłużali subskrypcje. Jeśli produkcja nie cieszy się zbytnim zainteresowaniem, twórcy zwykle rezygnują ze swojego rodzaju abonamentu. Gracze zawsze są w stanie zauważyć, kiedy ich pieniądze idą w błoto i nie zamierzają płacić za grę, która nie daje im żadnej satysfakcji. Oprócz tego, konieczne jest kupno „zapudełkowanej” (fizycznego nośnika lub, obecnie znacznie częściej, klucza) produkcji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Sztandarowym przykładem gry z takim modelem płatności jest World of Warcraft. Nowi gracze mogą skorzystać z darmowego triala, a ci, którzy zdecydują się grać dalej, muszą się liczyć z wydatkiem około stu pięćdziesięciu złotych, za dostęp do pełnej wersji. Poza tym, co miesiąc należy przedłużyć subskrypcję w wysokości, mniej więcej, pięćdziesięciu złotych. Do dziś, od wielu lat, B2P + Sub stanowi powszechny model pobierania opłat za grę.

Subskrypcja

Gry, za które płacimy jedynie w formie subskrypcji, to najczęściej produkcje wyłącznie w postaci cyfrowej. Zwykle nie mają jakości porównywalnej z grami należącymi do poprzedniej kategorii. Zainteresowani gracze mogą skorzystać z usługi darmowego okresu testowego nim zdecydują się na uiszczanie okresowych opłat. Sam koszt takiej zabawy jest z reguły niższy niż w przytoczonym wcześniej World of Warcraft. Zwykle „żywotność” produkcji tego rodzaju warunkowana jest chęcią grania w nią, czyli ilością pieniędzy, jaką społeczność graczy jest gotowa wyłożyć na wspólną rozgrywkę. Niektóre takie gry upadają dość szybko, podczas gdy inne potrafią utrzymać się na rynku naprawdę długo, jak na przykład różnego typu kasyna internetowe korzystające z opisywanego modelu płatności. Gracze mogą dokonywać płatności przez PayPal lub przelewając pieniądze na swoje konto w grze.

B2P
Buy to Play”, czyli „kup aby grać” jest to MMO, które wymaga od graczy jedynie kupna samej gry, aby móc rozpocząć zabawę. Produkcje tego typu muszą wykazywać się możliwością ciągłego zaskakiwania i przyciągania uwagi graczy, aby przetrwać. Jeśli zabawa jest satysfakcjonująca – twórcy mogą oczekiwać sukcesu swojej gry – mało tego, zadowoleni gracze wykazują wówczas większą tendencję do korzystania z różnych opcji mikro transakcji. Krótko mówiąc: kupując grę, może grać w nią, ile tylko ci się podoba. Ten model płatności można zaobserwować przede wszystkim na rynku gier konsolowych. Oczywistą zaletą tych produkcji jest to, że za jednorazową opłatą otrzymujemy nieograniczony dostęp do rozgrywki. Gra musi być jednak naprawdę świetna.

Freemium
„Free” czyli „darmowe”, tworząc termin „freemium” oznacza gry, które są całkowicie wolne od wszelkich opłat. Takie produkcje stanowią prawdopodobnie największy procent wszystkich gier online, gdyż sama perspektywa grania za darmo niekiedy wystarcza do przyciągnięcia rzeszy graczy. Podobnie, jak w przypadku gier B2P, tak i tutaj gracze mogą grać ile chcą, ale nie płacąc tym razem ani grosza. Gry freemium można zazwyczaj pobrać za darmo i zdobywają sobie coraz większą popularność wśród użytkowników smartfonów.

Gamingowy światek rozrasta się nieustannie. Z każdym rokiem wprowadzanych jest coraz więcej możliwości prowadzenia rozgrywki, a co za tym idzie pojawiają się nowe metody ściągania opłat od graczy, często upraszczających w znacznym stopniu przelewanie pieniędzy z konta do producenta. Powinno to trafić głównie do entuzjastów gier losowych i bingo, którzy mogą spróbować swojego szczęścia w produkcjach obsługujących PayPal, jak na przykład www.paypal-bingo.org.

Dodaj komentarz